Čísla předvídají více zahr. investic v ČR, ale méně našich v zahraničí

Dnes a denně slýcháme, že jsme malou otevřenou ekonomikou a tedy že je pro nás úspěch na zahraničních trzích klíčový. 

Náš ekonom Petra Bartoň zanalyzoval nejnovější čísla o zahraničním obchodě, která však naznačují zvyšující atraktivitu domácího trhu na úkor toho zahraničního. Pro investice by to znamenalo zvýšení zahraničních investic u nás, ale naopak snížení našich investic v zahraničí. Pokud si někdo občas stěžuje, že na světě investují jen Číňané a ropní magnáti, není to zcela po právu. V zahraničí investuje každá ekonomika, která vyváží více, než dováží – tedy i my! Nyní to však možná podle něj budeme dělat méně.

Jednou z posledních statistik, kterou zbývá uzavřít za rokem 2019, jsou ceny našeho zahraničního obchodu. Z dat Českého statistického úřadu zveřejněného tento týden vyplývá na první pohled dobrá zpráva: Ceny našich vývozů rostly v roce 2019 rychleji, než ceny našich dovozů. Nakupujeme tak relativně levněji a prodáváme dráž, což je pro stát jako obchodníka dobrá zpráva.

Z podrobnější analýzy však vyplývá, že česká ekonomika se začne orientovat spíše na domácí trh:

 • Zatímco v roce 2018 se vývozní ceny snížily o 0,3 %, v loňském roce vzrostly o 0,9 %. Hlavním tahounem byly ceny strojů a dopravních prostředků, a potravin. Ceny potravin na světových trzích rostou již delší dobu, ale rostoucí ceny strojů a dopravních prostředků jsou určitě dobrým znamením (byť růst se udál především ze začátku roku a například v prosinci již byl nulový).
 • Neoddiskutovatelně dobrou zprávou je pokles dovozní ceny minerálních paliv o téměř 5 % (4,7), neboť ta dovážet skutečně musíme a nyní jsou pro celou ekonomiku levnější.
 •  Protože nemají mnoho alternativ, ve většině zemí se dovozní ceny paliv podílejí významně na domácí inflaci dané ekonomiky. My nyní můžeme proto říci, že nebýt této slevy, byla by naše inflace (třetí nejvyšší v EU) ještě vyšší.
 • Prodáváme-li náš hlavní export dráž, a dovážíme-li suroviny levněji, naše síla exportní ekonomiky se upevnila.

Ale:

 • Pohyby cen je třeba vnímat s porovnání s domácí inflací. Ta nyní běží tříprocentním tempem.
 • Pokud ceny vývozů rostou pomaleji než ceny v domácí ekonomice, výrobcům se spíše vyplatí prodávat na domácím než zahraničním trhu.
 • To platí i v jednotlivých sektorech. I u potravin rostou domácí ceny rychleji než ceny vývozní.

Tedy:

 • Pokud by byl trend delší, nemusí pak platit, že vyšší exportní ceny povedou ke zvýšení objemu vývozů. Je třeba vždy srovnávat s cenami (a kapacitou) domácího trhu
 • Nyní máme na Evropu poměrně výjimečný obchodní přebytek – vyvážíme více než dovážíme.
 • Pokud by došlo ke snížení přebytku, z pohledu platební bilance pak automaticky platí, že se relativně zvýší míra zahraničních investic v domácí ekonomice.
 • To je samozřejmě na úkor našich investic v zahraničí. Jednou z rysů vyspělé ekonomiky je, že dokáže nejen vyrábět, ale začíná se také rozhlížet po investicích ve světě. Vlastně musí – co jiného dělat s obdrženou zahraniční měnou za své vývozy.
 • Klíčové do budoucna bude, abychom se naučili investovat v zahraničí přímo, jako firmy a jednotlivci, a nenechávali jen na centrální bance, aby přebytek zahraniční měny „vyřešila“. 

Petr Bartoň, 13.2.2020

 

Co by vám nemělo uniknout

14. 7. 2020Tiskové zprávy

Investiční skupina Natland a stavební holding PSJ uzavřely dohodu o vypořádání vzájemných vztahů

Číst dále

19. 6. 2020Tiskové zprávy

Server rizikovedluhopisy šíří nepravdy o Natlandu

Číst dále

27. 5. 2020Tiskové zprávy

Natland vyvedl ZOOT z insolvence

Číst dále

17. 4. 2020Napsali o nás

Odklad nájmů zhorší v konečném důsledku zdraží bydlení

Číst dále