Arca se snaží vyhnout splácení dluhů, říká v rozhovoru pro týdeník Hrot advokát Václav Žalud

20.9.2023

Firma, pro niž řeší litigace a restrukturalizace, odkoupila nedávno pohledávky J&T Banky za společnostmi ze skupiny Arca v Česku a na Slovensku. Cílem bylo zaujmout klíčovou pozici v procesu řešení zadlužení podniků, které jsou kvůli rokům manažerských selhání a nečinnosti Arcy v problémech a bez výhledu dlouhodobého rozvoje. Jaký je vývoj posledních událostí v kauze Arca, popisuje v rozhovoru Head of Restructuring and Litigation Natlandu Václav Žalud.

Získali jste pohledávky, proč jste se o ně vůbec ucházeli a vstupovali do komplikovaného příběhu Arcy?

Když se banka rozhodla, že balík pohledávek prodá, podali jsme také nabídku. Podobných tendrů se účastníme pravidelně, protože máme zkušenosti se správou pohledávek a praxi v jejich efektivním vymáhání. Chceme dosáhnout co nejvyššího uspokojení odkoupených pohledávek. V případě české insolvence jsme zajištění akciemi relativně zdravých fondů, v případě Slovenska jsou pohledávky zajištěny též provozními aktivy. V tomto ohledu je Slovensko komplikovanější, protože pro zachování hodnoty je potřeba podpořit going concern těchto aktiv.

Komunikovali jste se zástupci Arcy?

Již dopředu jsme avizovali, že jsme připraveni konstruktivně s dlužníkem komunikovat, aktivně věci řešit a případně podpořit stabilizaci aktiv. Zástupci Arcy neposkytli žádnou součinnost, ničím nepodpořili své argumenty o tom, že dokážou aktiva spravovat, nebo je dokonce výhodně zpeněžit. Při schůzkách nepřinesli žádnou konkrétní vizi pro věřitele…..

Celý rozhovor s Head of Restucturing and Litigation investiční skupiny Natland čtěte v týdeníku Hrot

 

Zpět na přehled