Ideová soutěž pro studenty architektury zná vítěze

19.10.2021

Brno, 19.října 2021 – Nejvyšší budova v České republice, brněnská AZ Tower, slaví v letošním roce desáté výročí od zahájení výstavby. Investiční skupina Natland se jako největší spoluvlastník budovy (prostřednictvím společnosti N Tower a.s.), snaží o zlepšení současného zázemí objektu a ve spolupráci s Ústavem architektury VUT Brno vyhlásila v minulém roce pro studenty ideovou soutěž, která už nyní oficiálně zná své vítěze.

Pod vedením pedagoga Václava Kočího z Ústavu architektury Fakulty stavební VUT v Brně, zpracovávali studenti návrhy na změny AZ Tower jako semestrální práci během podzimního semestru školního roku 2020/2021.  „Zadání ideové soutěže bylo naprosto volné: připravit varianty plánů na modernizaci, zlepšení a zkrášlení prostor střechy nad 30. nadzemním podlažím, vstupu před budovou a foyer, které by v budoucnu mohly být využity jako předloha pro realizaci změn,“ říká property manager společnosti N Tower a.s. Igor Brukner z investiční skupiny Natland.

Z patnácti návrhů vybrala čtyřčlenná porota, v níž zasedl i architekt a autor návrhu budovy Gustav Křivinka, v prvním kole sedm nejlepších. Z nich v druhém kole zvolila vítěze. „Studenti mají správné cítění prostoru, vybrali správně jeho dominanty. Jako vítěze jsme zvolili jednoznačně nejlepší návrh, je architektonicky čistý, zároveň ovšem těžko proveditelný a nákladný,“ uvedl Gustav Křivinka při hodnocení studentských prací.

První místo získali za návrh s názvem „Cloud In“ Lucie Střeďanská a Adam Vácha, druhé místo obsadil návrh „Skleněná pohádka“ autorek Anny Marie Bajerové a Charlotty Ivanové, třetí místo pak připadlo návrhu „Terasa v oblacích“ Ondřeje Petečuka a Davida Rejchla. „Rozhodli jsme se udělit ještě dvě speciální ceny, protože přístupy a nápady byly tak specifické či aktuální, že jsme je chtěli ocenit,“ doplnil Václav Kočí s tím, že je získali Kateřina Machů a Peter Varga za návrh „AZ Echo“ a Mária Dvorská, Markéta Faryová a Marie Poláková za návrh „Ice Tower“. Kromě ocenění obdrží studenti i finanční odměnu od investiční skupiny Natland.

Udělena byla ale ještě jedna cena. Na základě spolupráce investiční skupiny Natland s TV Architect proběhlo během srpna a září na webových stránkách TVArchitect.com hlasování o Cenu TV Architect, kde si svého favorita mohli vybrat čtenáři a diváci. „Zde zvítězil návrh autorů Václava Buchty, Venduly Milošové a Terezy Janovské. Získávají od nás jako cenu stáž v ateliéru Adam Rujbr Architects, kterým tímto mockrát děkujeme za spolupráci,“ uvedla Sylvia Hanáková, ředitelka TV Architect.

Vítězné návrhy naleznete níže a ke stažení ZDE

Zpět na přehled