Michal Krobot z AnyCare odpovídá na „Nej“ otázky

7.12.2022

AnyCare je další z projektů v portfoliu investiční skupiny Natland, které se zabývají zdravotnictvím. Stojí za ním stejní lidé, kteří rozvíjejí diagnostické a IT produkty také pod hlavičkou společnosti Aiolite, a s nimiž se snaží posouvat hranice lékařské diagnostiky a moderní medicíny pomocí umělé inteligence. Michal Krobot, spoluzakladatel AnyCare v odpovědích na „Nej otázky“ tvrdí, že AnyCare do Česka přináší zdravotnictví budoucnosti a rád by urychlil nástup éry telemedicíny a výrazně větší digitalizace zdravotnictví.

Největší highlight AnyCare v posledních měsících?
Musel jsem přesvědčit špičkové izraelské vědce, kteří vynalezli nejlepší přístroj telemedicíny na světě, že pro ně budeme s kolegou Jakubem Schůrkem na českém trhu nejlepším partnerem. Povedlo se. I čeští pacienti se tak brzy dočkají služby, která jim šetří čas, umožní jim absolvovat vyšetření na dálku z postele a zároveň jim zajistí lékařskou péči 24 hodin denně.

Nejdůležitější tři věci, bez nichž by to v AnyCare nešlo?
Skvělý tým, který věří, že stojíme u zrodu něčeho velkého. Prvotřídní technologie. A nadšení i odvaha přesvědčit nepružný český zdravotnický systém, že telemedicína je hudba budoucnosti. Respektive jedna z mála možností, jak řešit přetíženost systému a snížit náklady na zdravotní péči.

Nejlepší produkt?
Přístroj TytoCare pro domácí vyšetření. Zvládne se jím vyšetřit úplně každý. Detailně každého provede jednotlivými kroky a umělá inteligence zkontroluje, jestli jsou provedené snímky a měření v požadované kvalitě a třeba i z požadovaného úhlu. Ukazovali jsme výsledky vyšetření českým lékařům a byli u vytržení, jak přesné ty snímky jsou.

Největší potenciál dalšího rozvoje?
Spíše největší výzva. Přesvědčit pojišťovny a lékaře, aby dali telemedicíně v Česku šanci. Náš přístroj již běžně používají pacienti v Izraeli, USA, Švýcarsku a v dalších zhruba 30 státech. S podporou jejich zdravotních pojišťoven a lékařů. Doufáme, že se to brzy stane realitou i u nás.

Nejlákavější místo, kam chcete expandovat, kde chcete být přítomni a proč?
Právě tady v Česku a Slovensku. Ve světě je již TytoCare známý, tady musíme začínat od nuly. Technologie v medicíně spoustu lidí stále ještě děsí, ale bez technologií se neobejdeme. Náš další projekt, diagnostická a IT společnost Aiolite, se zabývá zpracováním zdravotnických dat a metabolických měření pomocí umělé inteligence, které přinášíme přímo k lůžku pacienta v nemocnici. To, co dokáže z dat získaných z krve nebo moči analyzovat umělá inteligence, násobně převyšuje schopnosti člověka, byť prvotřídního odborníka. V rámci Aiolite máme již globální ambice a připravujeme expanzi pilotního nasazení v partnerských nemocnicích a dále vstup na trh USA.

Nejdůležitější cíl, k němuž businessově míříte?
Chceme zavádět naši službu jak do domácností, tak poskytovatelům sociální péče, kterým dokáže zásadně ulehčit situaci. A také do firem, protože AnyCare je i skvělým zaměstnaneckým benefitem, který může využívat celá rodina.

Největší výzvy, aneb na čem chcete zapracovat?
Implementace nových diagnostických metod do zdravotnictví. Sledujeme světový trh a pracujeme na integračním systému, který bude sdružovat inovativní a funkční řešení pro různé poskytovatele zdravotní péče.

Nejlepší věc v AnyCare, respektive co vás ve firmě nejvíc baví a proč vás baví ona?
Technologie mě bavily odmalička. Jsem rád u věcí jako první, rád se dívám za roh a přemýšlím v širší perspektivě. Digitalizace zdravotnictví a telemedicína nabízejí neuvěřitelné možnosti a posun. Baví mě zkoumat, co ještě je možné, a přicházet s věcmi, které budou užitečné pro společnost.

Nejzásadnější vzor? Firma, člověk, start-up?
Pracovitostí je to určitě můj táta.  Žádný další konkrétní vzor ale nemám, obecně mám rád okolo sebe lidi, kteří mi pomáhají měnit a rozšiřovat úhel pohledu, občas mi dají i zpětnou vazbu. Musím zmínit svoji přítelkyni, která mi před několika týdny porodila dceru.

 

 

Zpět na přehled