Natland prodal digitální agenturu Cognito managementu

3.8.2021

Investiční skupina Natland se dohodla s managementem digitální agentury Cognito na odkupu minoritního podílu. CEO a jednatel Cognito Jan Janča tak nově drží 100 % agentury. Pro Natland je Cognito dalším z příkladů úspěšného management buy-outu. Firmy se zároveň dohodly, že výši transakce nebudou komentovat.

Natland držel minoritní podíl v Cognito od vzniku společnosti v roce 2008 a výrazně mu pomohl k úspěchu. Za 13 let od vstupu Natlandu do společnosti realizovalo Cognito webové aplikace, e-shopy a komunikační strategie za více než čtvrt miliardy korun. „Naše investice pomohla vybudovat Cognito a měla mimo jiné za cíl vytvořit firmu s excelentním zákaznickým servisem postavenou na nadšeném týmu z oboru digitálního marketingu a webového vývoje. Cognito je pro nás jedním z projektů, na němž je vidět úzká spolupráce s managementem, a je dalším z příkladů úspěšného management buy-outu,” říká zakladatel a majoritní vlastník Natlandu Tomáš Raška.

Cognito bude spolupracovat se skupinou Natland i do budoucna. „Spolupráce a pomoc Natlandu byla nedocenitelná především v prvních pár letech fungování agentury, nešlo jen o pomoc finanční, ale především odbornou a morální, které bylo potřeba víc než čehokoli jiného,“ uvedl Jan Janča, CEO Cognito s tím, že změna vlastnické struktury firmě dává možnost spustit zaměstnanecký akciový program a zjednodušit některé projekty.

V roce 2020 Cognito posílilo v oblasti vývoje webových aplikací a mohutně investovalo do změny infrastruktury a vývoje vlastních produktů, jako je například webový konfigurátor produktů Guru. Uplynulý rok byl také ve znamení růstu a získávání mnoha nových zákazníků, mezi které patří například ČSOB, TV Nova nebo Radio Z.

Skupina Natland ve svých investicích vždy spolupracuje s managementy firem, kupci bývají nejčastěji strategičtí či finanční investoři. Ve více než pětině případů je ale prodej realizován právě formou management buy-outu a novými majiteli se stávají manažeři společností. Z nedávných příkladů jde například o společnost SCF Servis.

Zpět na přehled