Skupina Natland posílila vlastní kapitál a zvýšila výnosy

22.8.2022

Již druhý rok vřadě ovlivňovala fungování tuzemské ekonomiky pandemie koronaviru, což pro české hospodářství znamenalo, že se svým výkonem nedostalo na předcovidovou úroveň. Investiční skupina Natland zakončila dle předběžných výsledků rok 2021 přesto spozitivními výsledky. Vlastní kapitál skupiny Natland vzrostl na více než 1,9 miliardy korun, výnosy překročily půl miliardy korun. Za dva covidové roky se tak výnosy rapidně navýšily o více než dvě třetiny. „To posiluje již tak silnou kapitálovou pozici skupiny, která bude důležitou výhodou do příštích let na trzích ovlivňovaných dlouhým stínem covidové pandemie na světovou ekonomiku, válkou v Evropě, dvoucifernou a dále rostoucí inflací,“ uvedl David Manych, partner Natlandu odpovědný za finance, finanční účasti a financování skupiny.

Celková bilanční suma skupiny Natland dle předběžných výsledků vzrostla na 3,3 miliardy korun při konzervativním a stále se snižujícím zadlužení ve výši 42 %. Aktiva pomohou ukotvit pozici skupiny při rostoucích úrokových sazbách a ceně kapitálu. Silná kapitálová pozice Natlandu přitom umožňuje v období ovlivněném válkou v Evropě, inflačními tlaky, negativními výhledy dalších makroekonomických ukazatelů i při dopadech pandemického vývoje reagovat na příležitosti vznikající v důsledku proměnlivé situace na mnoha trzích a zároveň přistupovat konzervativně k vytváření dodatečných opravných položek, což má také dopad do samotného hospodářského výsledku. Bez nich by čistý zisk skupiny dosáhl téměř 190 milionů korun, důsledkem konzervativního přístupu je na úrovni 155 milionů korun.

Natland nadále udržuje diverzifikované investiční portfolio, jež ze zhruba třetiny tvoří finanční služby a z třetiny real estate, kam patří komerční nemovitosti i rezidenční development.„Desítky bytů jsme prodali, zkolaudovali a předali novým majitelům, zahájili jsme stavbu nových investičních apartmánů na pražské Zbraslavi,“ uvedl Karel Týc, managing partner Natlandu zodpovědný za development. „V přípravě máme další rezidenční projekty o stovkách bytů, kromě toho v současné době vidíme mnoho dalších příležitostí, a to nejen v hlavním městě, situace na trhu tomu může do budoucna ještě více nahrávat,” doplnila Jana Sečkářová, partner Natlandu, která je odpovědná za realizaci investic skupiny v oblasti real estate. Diverzifikované portfolio doplňují s pětinovým podílem technologie a e-commerce, s desetinou energetika a zbytek ostatní sektory.

Mezi nejvýznamnější události roku 2021 ve skupině Natland patří divestice kancelářsko-průmyslového areálu Vlčie Hrdlo Business Park v Bratislavě, který od Natlandu koupila česko-slovenská developerská společnost Contera, podobně jako uzavření strategického partnerství se slovenskou investiční skupinou Across e-Commerce, která získala kontrolu a odpovědnost za řízení fashion aktivit z portfolia Natlandu pod značkou Digital People, kam spadají e-shopy ZOOT, Bibloo, UrbanStore a Different.

——–

Investiční skupina Natland je aktivní investor a developer působící na českém i slovenském trhu. Investuje do středně velkých firem a výnosových nemovitostí, staví rezidenční a polyfunkční objekty. Je expertem na krizový management společností, které se ocitnou v problémech a poskytuje také specializovaný finanční servis. Natland byl založen v roce 2002 Tomášem Raškou a v současné době má další tři partnery: Karla Týce, Davida Manycha a Janu Sečkářovou.

Kontakt pro média:
Hana Filipová
Head of Marketing&Communication
hana.filipova@natland.cz
+420739500844

Zpět na přehled