Skupina Natland zvýšila výnosy, vzrostla i hodnota společností v portfoliu

17.8.2021

Výroční zpráva ke stažení zde

TISKOVÁ ZPRÁVA, Praha 17. srpna 2021

Skupina Natland zvýšila výnosy, vzrostla i hodnota společností v portfoliu

Investiční skupina Natland dokázala v roce 2020, který poznamenala pandemie koronaviru, zopakovat hospodářské výsledky z růstového roku 2019. Čistý zisk skupiny dosáhl 168 milionů korun, čímž v podstatě vyrovnal hodnoty roku předchozího. „Vysokým tempem dále rostly výnosy skupiny, a to o zhruba pětinu, na celkových 484 milionů korun,” uvedl David Manych, člen představenstva a partner skupiny Natland zodpovědný za finance. Skupina dále posílila vlastní kapitál, který nyní činí 1,8 miliardy korun. 

Celková hodnota aktiv společností, v nichž má Natland významný vliv, dosáhla téměř 6,5 miliardy korun a vzrostla tak o více než sedm procent. Hodnota těchto společností se přitom meziročně zvýšila dokonce o téměř pětinu a jejich obrat až o 46 procent. Významně k tomu přispěl další rozvoj společnosti EC Financial Services a také rozšíření portfolia o fashion platformu ZOOT po úspěšně dokončené reorganizaci včetně firmy Different Fashion. Skupina Natland si udržuje konzervativní úroveň zadlužení, která se v roce 2020 snížila pod úroveň 45 procent. „Považujeme to s ohledem na pandemii způsobenou koronavirem za odpovídající reakci, abychom byli připraveni na budoucí výzvy a obchodní případy související s obnovou ekonomiky,” dodal David Manych.

Natland nadále udržuje diverzifikované investiční portfolio, jež z třetiny tvoří finanční služby a z třetiny real estate, kam patří komerční nemovitosti i rezidenční development „Zkolaudovali jsme přes stovku bytů a zahájili výstavbu dalších 170 jednotek. A v přípravě máme další rezidenční projekty,” uvedl Karel Týc, managing partner Natlandu zodpovědný za development. Portfolio doplňují s téměř čtvrtinovým podílem technologie a e-commerce, s necelou desetinou energetika a zbytek ostatní sektory.

K významným událostem roku 2020 počítá skupina Natland také prodej společnosti SCF Servis, poskytovatele komplexní správy budov, který je dalším z příkladů úspěšného management buy-outu. Důležitou událostí bylo i založení společnosti Anygence, jež se zaměřuje na vývoj produktů pro moderní a zcela individualizovanou zdravotní péči a v současné době provozuje několik testovacích center na přítomnost viru SARS-COV2 po celé republice.

Natland, investiční skupina

Investiční skupina Natland je aktivní investor a developer působící na českém i slovenském trhu. Investuje do středně velkých firem a výnosových nemovitostí, staví rezidenční a polyfunkční objekty. Je expertem na krizový management společností, které se ocitnou v problémech a poskytuje také specializovaný finanční servis. Natland byl založen v roce 2002 Tomášem Raškou a v současné době má další tři partnery: Karla Týce, Davida Manycha a Janu Sečkářovou.

Zpět na přehled