Věřitelé schválili posudek o Kaře

2.9.2021

Investiční skupina Natland jako největší zajištěný věřitel dnes na jednání u Krajského soudu v Hradci Králové hlasovala pro schválení ocenění podniku Kara Trutnov podle znaleckého posudku. Ten je předpokladem pro přijetí reorganizačního plánu a toho, aby Kara mohla dál fungovat. Zachování značky a fungování firmy je výhodnější, než firmu zavřít, tedy ukončit konkurzem. Naše snaha vede k vyššímu uspokojení věřitelů, už proto, že zachování značky, běžící firmy, je výhodnější pro dodavatele, zákazníky i věřitele.

Skupina Natland jako největší zajištěný věřitel má snahu prosadit reorganizaci, protože se domníváme, že zachování značky se 70letou historií je výhodnější, než firmu zavřít, tedy ukončit konkurzem. To prosazuje bývalý management, který firmu za tři roky působení v podstatě zdevastoval.Naše snaha vede k vyššímu uspokojení věřitelů, už proto, že zachování značky, běžící firmy, je výhodnější pro dodavatele, zákazníky a pro věřitele. I ti, kteří přijdou o část svých pohledávek, ale dál fungující firmě dodávají, tak mají další obchodní spoluprací možnost umořit ztráty, které způsobil a je za ně odpovědný původní management. Nikoliv věřitel a ten, co zachraňuje. Insolvenční zákon předvídá, že reorganizace by měla být pro věřitele co do míry uspokojení jejich pohledávek výhodnější, než řešení úpadku konkurzem.

To byl také důvod, proč jsme se ucházeli o přednostní právo sestavit reorganizační plán, ale do doby, než se budou moci věřitelé seznámit s detailem, to nebudeme více komentovat. Někteří tu výhodnost reorganizačního plánu již komentují, ale ještě nebyl ani předložen. Kara skončila v úpadku proto, že ji tam poslal a dovedl předchozí management a vlastník. To, že věřitelé C2H, Kary, jsou tím postiženi, je nesporné a nikoho to netěší.

I z tohoto důvodu jsme hlasovali pro schválení znaleckého posudku. nalecký posudek musí na základě požadavku insolvenčního zákona ocenit tzv. likvidační hodnotu Kary, tedy případ, kdy by tradiční značka s více než sedmdesátiletou historií, která je největším zaměstnavatelem v regionu, nepokračovala ve svém fungování. Znalecký posudek tedy musí jednoduše řečeno stanovit, kolik by dostali věřitelé, kdyby firma skončila v konkurzu. V takovém případě samozřejmě klesá hodnota všeho, zejména zásob nebo nemovitostí, jednoúčelového vybavení. Skutečná hodnota je skryta ve fungující společnosti – tzv. going concern – to jsou lidé, známka a fungující podnik, který je schopen uspokojovat zákazníky, dál se rozvíjet, inovovat, mít korektní vztahy s dodavateli. Ale to není něco, na co má posudek odpovídat.

 

Zpět na přehled