Vstupujeme na evropský trh v oblasti litigací

4.10.2023

FFTP, jehož klíčovým investorem a zakladatelem je skupina Natland, se rozhodl hájit zájmy zhruba 160 tisíc majitelů kamionů z celé Evropy. Ti od roku 1997 až do roku 2016 nakupovali nákladní vozy od předních evropských výrobců jako Daimler, MAN, Volvo/Renault, DAF, Iveco či Scania, kteří ovšem v daných letech uzavírali kartelové dohody o plošném navyšování cen svých produktů prodávaných v Evropě. O jejich pochybení rozhodla i Evropská komise. Poškození do současnosti své nároky v celkové výši cca 1,4 miliardy euro uplatňují u evropských soudů.

FFTP je připraven poskytnout litigační financování, neboli financování soudních sporů, při uplatňování nároků majitelů, respektive odběratelů kamionů poškozených kartelovým jednáním výrobců. Natland vstoupil do německé společnosti Financialright Claims GmBH, která se dosud ve spolupráci s advokátní kanceláří Hausfeld daným případem zabývala. Spojení zkušeností a dosavadních výsledků v případu ze strany Financialright Claims má poškozeným pomoci získat náhradu škody.

FFTP poskytuje služby litigačního financování několik let, má zkušenosti i know-how s podobnými případy. S ohledem na mezinárodní působnost celého případu se rozhodl angažovat jednoho z předních expertů na mezinárodní právo a vyjednávání Radka Šnábla. Ten je známý především svým působením na Ministerstvu financí České republiky, kde byl jako ředitel mezinárodně právního odboru odpovědný za řízení mezinárodních arbitráží. „Očekáváme ukončení případu v časovém horizontu mezi dvěma až pěti lety,“ říká Šnábl.

FFTP patří k předním hráčům v oboru litigačního financování. Zaměření fondu jsou portfolia pohledávek, individuální pohledávky a jejich správa a management. Jeho klíčovým investorem a zakladatelem je skupina Natland.

 

Zpět na přehled