Investiční skupina Natland a stavební holding PSJ uzavřely dohodu o vypořádání vzájemných vztahů

(Praha 13.7.2020) 
V první polovině roku 2018 se investiční skupina Natland zapojila do restrukturalizace stavebního holdingu PSJ, jež spočívala v otevření mezaninového úvěrového rámce ve výši 400 milionů korun a spolupráci při prodeji majetkových účastí a restrukturalizaci některých majetkových účastí holdingu PSJ, jež čítal více než 40 firem. 
V průběhu roku 2018 investiční skupina poskytla bridge financování společnosti AlpineBau, a.s. jež se v holdingu PSJ zaměřovala na stavební činnost v oblasti dopravní infrastruktury a liniových staveb. Tato majetková účast byla po stabilizaci finanční situace prodána strategickému investorovi, rakouské skupině PORR. AlpineBau zaměstnávala zhruba 450 zaměstnanců, dosahovala obratu přesahujícího 2 miliardy korun.  
“V závěru roku 2018 se Natland - kvůli změně strategie vlastníků skupiny PSJ - posunul čistě do věřitelské pozice vůči některým majetkovým účastem holdingu i vůči mateřské společnosti PSJ Investors NV se sídlem v Holandsku,” uvedl majoritní akcionář a zakladatel investiční skupiny Natland Tomáš Raška. 
Následně skupina posílila pozici akvizicí balíku pohledávek od Raiffeisen Bank, a.s. vůči stavební společnosti PSJ, a.s. - dodavatele řady pozemních staveb v České republice i zahraničí, jež je aktuálně v úpadku řešeném konkurzem. “Po několika měsících vyjednávání nakonec došlo k podepsání dohody o vypořádání vzájemných vztahů mezi investiční skupinou Natland a stavebním holdingem PSJ,” uvedl partner skupiny Natland David Manych. “Znamená pro nás mimo jiné upevnění pozice v segmentu výnosových nemovitostí a návrat na slovenský trh,” dodal David Manych.

Dohoda o vypořádání zahrnuje převzetí některých majetkových účastí, složek majetku a opčních práv.  

  • Společnost Donabu ze skupiny Natland odkoupila kancelářsko-skladový areál Vlčie hrdlo v širším centru Bratislavy o celkové rozloze 24,5 tisíce m2. Vedle toho jde o 5 tisíc m2 moderních kancelářských prostor a 6 tisíc m2 hal a skladových prostor. K dispozici je více než 200 parkovacích stání. Uzavřený areál byl skupinou Natland transformován do komplexu Vlčie hrdlo Business Park s bezpečnostní službou a dalsími službami nájemcům. Obsazeny byly původně dvě třetiny prostor, nyní zájem o areál roste.
  • Skupina Natland také získala podíl 99,28 % ve společnosti SCF Servis (specialistovi na komplexní facility management) a to odkupem minoritního podílu skupiny PSJ a konverzí pohledávek z titulu financování reorganizačního plánu společnosti SCF Servis. Mezi klienty SCF Servis patří společnosti jako Raiffeisenbank, Coca-Cola či Tesco.
  • Majoritní podíl získala skupina Natland v rezidenčním developerském projektu na středním Slovensku s názvem “Tulipán”, a to prostřednictvím společnosti Reality Invest. Projekt počítá s výstavbou osmipatrové budovy o 112 bytech s celkovou užitnou plochou 12 tisíc m2 na pozemku o výměře 2 tisíce m2. 
  • V předním dodavateli komplexních technických zařízení budov, společnosti Ekoklima, získala skupina Natland 34procentní podíl. Ekoklima dodává finální řešení na trhy Rakouska, Německa, Číny, USA, Rumunska, Turecka a Ruska.
  • A skupina Natland také získala opci na minoritní podíl ve společnosti SQUARE Invest & Development, vlastníka několika výnosových bytových a kancelářských nemovitostí v Praze. 

Právní poradenství v tomto vypořádání poskytovala Advokátní kancelář Dentons a na Slovensku Advokátní společnost Lysina - Roško & Partners. Ekonomické poradenství poskytovala česká poradenská společnost APOGEO. 

Kontakt: media@natland.cz  

Natland, investiční skupina

Investiční skupina Natland se zaměřuje na investování do majetkových účastí ve středně velkých podnicích a do rezidenčního developmentu na českém a slovenském trhu. Její specializací jsou společnosti ve složité ekonomické situaci, takzvané distressed assets. Skupina byla založena v roce 2002 Tomášem Raškou a v současné době má další tři partnery: Janu Sečkářovou, Karla Týce a Davida Manycha.