Natland Group dokončila prodej významného bratislavského výrobce elektřiny a tepla koncernu Veolia

6.8.2018

(Praha 6.8.2018)
Jeden ze zásadních zdrojů tepla a elektřiny pro východní část slovenského hlavního města změnil majitele. Prodávajícím je fond AVANT Energy, který patří do NATLAND Group. Kupujícím je Veolia Energia Slovensko, člen francouzského koncernu Veolia. Cena transakce nebude zveřejněna.

Pro NATLAND Group je tento projekt dalším úspěšně zvládnutým řešením tzv. problémových aktiv (distressed assets). „Když jsme provozovatele energetických zdrojů přebírali, byl v krizové situaci, neměl klíčové zakázky a jeho vlastník byl ve finančních problémech. Museli jsme rozhodnout o investicích a směřování firmy na dlouhou dobu dopředu. Byl to velký risk, který vyšel. Firma je nyní stabilizovaná, má nastaven funkční byznys plán na mnoho let dopředu, klíčové zakázky jsou obnoveny a díky investicím má k dispozici moderní a spolehlivé technologie,“ říká Tomáš Raška, spolumajitel a zakladatel NATLAND Group.

Společnost provozující paroplynový cyklus se dostala do problémů v roce 2013, kdy přišla o životodárné zakázky. Tržby ji v následujícím roce spadly prakticky na nulu a původní majitel se rozhodl situaci řešit prodejem. Nakonec koupil problémové aktivum fond kvalifikovaných investorů AVANT Energy.

„Byl to téměř čítankový příklad problémového aktiva. Na jedné straně jednoznačně potřebný produkt a kvalitní technologie, která potřebuje doinvestovat pro lepší využití, na straně druhé zablokovaný obchod a provoz vybízející k optimalizaci. My jsme museli postupně všechny spory rozplést, navzdory nejasné budoucnosti vsadit na jednu cestu rozvoje, která se nakonec ukázala jako správná,“ vysvětluje Tomáš Raška.

Především šlo o jiné využití kogeneračního zdroje na bázi paroplynového cyklu o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 218 MW. Jeho plynová turbína umí velmi rychle naběhnout jako rezervní kapacita vhodná pro regulaci výkyvů slovenské přenosové soustavy. Tento zdroj tedy začal nabízet podpůrné služby v krátkých časových startovacích pásmech.

Díky tomu mohla být v roce 2015 zahájena rozsáhlá přestavba druhého energetického zdroje, která původní instalovaný výkon 58 MW na výrobu elektřiny doplnila sedmapadesátimegawattovým zdrojem na výrobu tepla. Proto mohlo být už koncem roku 2016 opět zahájeno zásobování bratislavských podniků a domácností energiemi získanými díky vysoce účinné kogenerační výrobě. Na dodávku tepla se podařilo uzavřít desetiletou smlouvu se společností Bratislavská teplárenská, a.s., s pětiletou opcí na další prodloužení.

Nakonec se podařilo vše završit úspěšným prodejem strategickému investorovi, francouzskému koncernu Veolia. Transakce se logicky řadí mezi nejvýznamnější obchody letošního roku na území České republiky a Slovenska.

 

Zpět na přehled