Tomáš Raška v rozhovoru pro deník E15 o trhu nemovitostí, retailu i rozvoji Česka

20.12.2022

V rámci strategie Natland 2.0 jsme si v investiční skupině Natland vytyčili větší specializaci – investujeme kapitál do středně velkých firem a naším strategickým zaměřením jsou energetika a nemovitosti. Zakladatel Natlandu a jeho majoritní vlastník Tomáš Raška si v rozhovoru pro deník E15 s Jaroslavem Bukovským povídal mimo jiné o současné době, která přináší každý den příležitosti, ale nakonec může dojít k opačnému stavu, kdy budou příležitosti, ale budou chybět investoři. „Nebude tolik kapitálu, který by byl ochoten investovat s takovou úrovní rizika a do nejistých sektorů. Není otázka, kolik ho je, ale kolik ho je při určité úrovni rizika,“ říká Tomáš Raška. Natland je každopádně v projektech nejčastěji jako klíčový partner, který dokáže rychle a flexibilně reagovat na vzniklé situace a pomoci managementu řešit, co dál.
Odpovědi pak spolu hledali i na otázky

  • Jak vypadá v současnosti trh s nemovitostmi?
  • Jak inflace ovlivňuje retail?
  • Co brzdí rozvoj Česka i regionu?
  • A mnoho dalších…. Úryvek z rozhovoru čtěte zde:

Nebývale hodně příležitostí k nákup vidím u nemovitostí
Realitní byznys v Česku projde recesní rošádou. Kdo z menších hráčů nebude mít dostatek vlastních peněz nebo extrémní důvěru investorů, skončí, anebo padne do rukou konkurence, upozorňuje majitel a šéf investiční společnosti Natland Tomáš Raška. Dodává však, že obyčejný člověk byznysové přeskupení sil patrně nepozná. „V rovině fondů, investorů s velkým podílem cizích zdrojů a na rekreačních nemovitostech dojde k výplachu. Na úrovni konečného vlastnictví bytů nečekám armagedon. Nemovitosti jsou často zatížené hypotékami a banky s tím umí pracovat. Nebude to tak, že budou lidé masově prodávat a stěhovat se,“ říká majitel a šéf investiční společnosti Natland Tomáš Raška.

Natland je znám svým zájmem o byznys v nesnázích. Na obzoru je přitom recese. To vypadá, že stojíte na prahu lukrativní éry…

Příležitostí je obrovské množství, každý den se nějaká objeví. Nakonec ale může dojít k opačné situaci, kdy budou příležitosti, ale budou chybět investoři. Nebude tolik kapitálu, který by byl ochoten investovat s takovou úrovní rizika a do nejistých sektorů. Není otázka, kolik ho je, ale kolik ho je při určité úrovni rizika. Když na ulici potkáváte jen samé jednorožce, tak je kapitálu hodně. Ale když vidíte firmy v problémech, tak i když víte, jak tu firmu spravit, potřebujete určitou míru optimismu na trhu jako celku. Takže čistě teoreticky, když trh padá, měli byste nakupovat, ovšem v distressových aktivech je to jinak než na burze.

Více zde.

 

Zpět na přehled